Pre Algebra Part 2

Responsive Centered Red Button

Need Help with this Question or something similar to this? We got you! Just fill out the order form (follow the link below), and your paper will be assigned to an expert to help you ASAP.

Question Description
Question 1 (5 points)

Solve each equation.

y + 20 = 7Question 1 options:

108

–52

Question 2 (5 points)

Solve the equation.

An electrician charges a service call fee of $60 plus $55 per hour. Another electrician charges a service call fee of $20 plus $65 per hour. Set up and solve an equation to determine the number of hours, h, for which the cost would be the same for hiring both electricians.
Question 2 options:

2 hours

8 hours

5 hours

4 hours

Question 3 (5 points)

Write the inequality for the graph.

Question 3 options:

Question 4 (5 points)

Melanie is reading a book that has 577 pages. She has already read 187 pages of the book and will read an additional 26 pages per night. Solve 187 + 26n = 577 to find how many more nights it will take Melanie to finish the book.

Question 4 options:

11 nights

29 nights

17 nights

15 nights

Question 5 (5 points)

Solve the inequality. Graph the solution on a number line.

Question 5 options:

Question 6 (5 points)

Solve the inequality. Graph the solution on a number line.

Question 6 options:

Question 7 (5 points)

Graph the inequality on a number line.

Question 7 options:

Question 8 (5 points)

Write the inequality for the graph.

Question 8 options:

Question 9 (5 points)

Terrell is saving to buy a video game system that costs $158.50. He paid a deposit of $48.25 and will save an additional $15.75 per week to pay for the system. Solve 48.25 + 15.75w = 158.50 to find the number of weeks Terrell will need to save money for the video game system.

Question 9 options:

7 weeks

13 weeks

9 weeks

6 weeks

Question 10 (5 points)

Solve each problem by writing and solving an equation.

Kendra hasn’t missed a day of school in 245 days. This is twenty days less than five times the number of days it has been since Brandon has missed a day of school. How many days has it been since Brandon missed a day of school.Question 10 options:

Question 11 (5 points)

Solve each equation.

6.97a = 27.88Question 11 options:

20.91

34.85

4

–20.91

Question 12 (5 points)

Solve each problem by writing and solving an equation.

Seki and Raina sold a total of 162 candles for their school fund-raiser. If Seki sold three boxes of candles and Raina sold two boxes plus twelve single candles, how many candles come in each box?Question 12 options:

Question 13 (5 points)

Translate each sentence into an equation. Then find each number.

The sum of eleven and seven times a number is –17.Question 13 options:

Question 14 (5 points)

Solve the inequality.

2a + 6 – 6a > –2
Question 14 options:

a < –1 a > –4

a < 2 a > 2

Question 15 (5 points)

Translate each sentence into an equation. Then find each number.

The difference of nine, and a number divided by four is 13.Question 15 options:

Question 16 (5 points)

Solve each problem by writing and solving an equation.

Jamey rides his bike the same distance each day while training for a race. He also jogs 3.4 miles per day. During 5 days of training, he bikes and jogs a total of 80 miles. How many miles does Jamey ride his bike each day?
Question 16 options:

19.4 miles

9.8 miles

12.6 miles

15.8 miles

Question 17 (5 points)

Solve the inequality. Graph the solution on a number line.

Question 17 options:

Question 18 (5 points)

Solve each problem by writing and solving an equation.

A group of 9 friends went bowling. Each person pays the same amount to bowl several games and a $3 fee to rent shoes. The total cost for the friends to bowl and rent shoes is $162. How much does it cost each friend to bowl (not counting the shoe rental fee)?
Question 18 options:

$15

$5

$17

$14

Question 19 (5 points)

Solve each equation.

–40 = –8(x + 2)Question 19 options:

7

10

3

8

Question 20 (5 points)

Solve each problem by writing and solving an equation.

For his son’s birthday party, Mr. Mori bought four equally-priced pizzas and a $3 bag of potato chips. If he spent $39, find the cost of each pizza.Question 20 options:

Submit Quiz0 of 20 questions saved

How to create Testimonial Carousel using Bootstrap5

Clients' Reviews about Our Services